poslankyně Poslanecké sněmovny PČR

10.4.2017

Malá vzpomínka na velké podvody, které provázejí českou ekonomiku dodnes.


 Byl to rok 2010, kdy jsem dostala upozornění, že se připravuje loupež, srovnatelná s lehkými topnými oleji a některými dalšími velkými podvody na občany, ba dokonce, že je rozsahem pravděpodobně předčí. Nevěřila jsem. Dnes se musím tomu, kdo tenkrát našel odvahu mi napsat, omluvit. To, co ten člověk popisoval, se mi zdálo příliš absurdní, než aby to bylo možné. Ale bylo.

Ten rok, rok 2010, byl rokem, který se „podepsal“ na budoucnosti české ekonomiky a to minimálně do roku 2030. Právě v tomto roce totiž vrcholilo něco, co se dá nazvat snad jen „fotovoltaickým šílenstvím“. Kdo je způsobil? Zákon 180 a na něj navazující vyhlášky a cenová rozhodnutí. Důsledkem byla povinnost vykupovat veškerou elektřinu, vyrobenou v solárních elektrárnách, za pevně stanovenou a státem garantovanou cenu. O nastavení neuvěřitelně vysoké výkupní ceny 12,2 tisíce korun za 1 MWh se postaralo tehdejší vedení Energetického regulačního úřadu, tj. pánové Němeček, Panák, Vítek a Pražák, pod vedením předsedy Fiřta. Zároveň se postarali, aby došlo k prodloužení poskytování veřejné podpory o 5 let. Takže výkupní cena byla nastavena na 12.2 tisíc korun za 1 MWh, což je více než 12-ti násobek skutečné, reálné výkupní ceny. Ta nedosahuje ani tisíc korun za 1 MWh To vše přilákalo nejen investory, ale především podvodníky. Tuto extrémně vysokou, státem garantovanou výkupní cenu, kterou kritizoval svého času i tehdejší ministr Mládek, mohla získat pouze solární elektrárna s platnou licencí, uvedená do provozu do konce roku 2010.

Zkusíte hádat, co následovalo? Hned další den, tedy 1. ledna 2011 „spadla“ výkupní cena na 5,5 tisíce korun za 1 MWh, tedy téměř na třetinu. Na konci roku 2010 u velkých solárních elektráren dosahoval rozdíl mezi cenou roku 2010 a 2011 stovek milionů až miliard korun českých. To byl hodně pádný důvod, pro který byla řada zdaleka nedokončených solárních elektráren „uvedena“ do provozu pouze na papíře v roce 2010 a tím byly jejich vlastníkům, často sídlícím v „daňových rájích“ garantovány pohádkové zisky.

Některé z těchto solárních elektráren byly ještě v roce 2010 zkontrolovány Státní energetickou inspekcí, některé nikoliv. Některé byly prověřovány Policií ČR a dokonce zažalovány státními zástupci, některé nikoliv. Právě ta selektivnost je zarážející, stejně jako rozdílný přístup některých zaměstnanců Energetického regulačního úřadu k různým žadatelům.

Ti, kteří jsou přímo odpovědní za výši stanovených výkupních cen i za legislativu nezákonně prodlužující dobu pobírání této ceny, bez ohledu na jejich neformální vztahy s různými žadateli o licenci solárních elektráren - příjemci dotací, nebyli nikdy obviněni a k soudům dodnes chodí pouze jako svědci. Těžko říct čeho.

Pan Pražák byl v letech 2004 - 2011 ředitelem odboru licencí a odpovídal tedy za jejich vydávání. Možná baví příslušné orgány historkami o tom, jak to tenkrát chodilo. Třeba tu, že odpovídal také za vydání dvou licencí solárních elektráren, vydaných na Silvestra večer ve tři čtvrtě na devět. Ano, slyšíte dobře, ve 20 hodin 40 minut na Silvestra 2010. No, pročpak by ne? Vždyť o něm bylo známo, že se neoficiálně stýká s různými žadateli o licenci. Na to, že přijímal benefity od nich a jejich společných přátel, můžeme zapomenout. V říjnu 2016 ho soud osvobodil.

Pan Panák, odpovědný za legislativu Energetického regulačního úřadu v letech 2006 - 2012, zase dokázal orgány činné v trestním řízení „přesvědčit“ o neuvěřitelném úkazu. Oficiálně v roce 2011 jménem Energetického regulačního úřadu jim totiž oznámil, že dvě solární elektrárny vyráběly elektřinu ze slunečního záření na Silvestra roku 2010 od tři čtvrtě na devět do půlnoci. Slyšíte dobře. Na Silvestra, od 20,40 hodin do 24,00 hodin a tak mají přece logicky nárok na vysokou výkupní cenu roku 2010. No, nezasmáli byste se taky? Co na tom, že České republice tím vznikla škoda více než 1 miliarda korun. Možná si jen neuvědomil, že v Čechách o Silvestrovské noci slunce nikdy nesvítí. Uvědomit si to ovšem mohli policisté nebo státní zástupci, kteří teorii jasné slunečné silvestrovské noci roku 2010 dodnes neopustili.

Možná ale opravdu svítilo v noci na Silvestra 2010 slunce, když na tom policie, státní zástupci i soudce trvají a tvrdí, že tím vznikla škoda více než 1 miliarda Kč. Možná to slunce opravdu svítilo, když osoby, které vydaly nebo byly přímo odpovědné za vydání dvou licencí solárním elektrárnám Saša Sun a Zdeněk Sun na Silvestra 2010, nebyly vůbec soudem potrestány.

Ale někdo potrestán být musel. A tak nezávislý soud moudře rozhodl a potrestal, a to „pouze“ 8,5 roky vězení, za neodebrání těchto licencí dvě ženy, které s Energetickým regulačním úřadem neměly v době vydání licencí v roce 2010 vůbec nic společného.

Předsedkyně Alena Vitásková nastoupila do funkce po předsedovi Fiřtovi v srpnu 2011 a ředitelka Michaela Schneidarová dokonce až na konci roku 2011. Odsouzeny – byť zatím nepravomocně - byly za licence vydané na Silvestra 2010.

Jejich skutečným „zločinem“ patrně bylo, že se snažily napravit stovky „hříchů“ minulého vedení, které budou české daňové poplatníky v příštích letech stát mnoho desítek miliard korun. Veřejnost si možná vzpomene na skupinu pro vyšetřování podvodů solárních elektráren. Byla v ní paní Vitásková a další vedoucí pracovníci Energetického regulačního úřadu, Policejního prezidia a Nejvyššího státního zastupitelství.

Co skupina opravdu objevila a co bylo postoupeno Nejvyššímu státnímu zastupitelství, to se asi veřejnost už nedozví. Nebezpečí ale spočívalo jinde. Byla zde možnost, pouhá možnost, že by se veřejnost dozvěděla, který z politiků tehdy vládnoucích stran, přímo či nepřímo profitoval ze solárních elektráren. To možná vzbudilo obavy. Proto bylo nakonec potřeba najít „viníky“. A když ne viníky nezákonného vydávání licencí solárním elektrárnám, tak alespoň viníky toho, že se situace kolem vydávání licencí solárním elektrárnám začala zveřejňovat.

Kdo je viníkem zveřejnění podvodů se solárními elektrárnami v roce 2010, je zcela zřejmé, je to bez pochyby Alena Vitásková. Oficiálně za to ale nemohla být stíhána, protože oznámení trestních činů je povinností každého občana právního státu. Jenomže bylo třeba paní Vitáskové „zavřít ústa“, a tak začala být stíhána za licence vydané v prosinci 2010, tedy více než osm měsíců před jejím příchodem do Energetického regulačního úřadu. Proto musela být oficiálně odsouzena na 8,5 roku nepodmíněně. Oficiálně za to, že měla možnost a to dle soudu v nezjištěnou dobu a nezjištěným způsobem navést paní Schneidarovou k tomu, aby neodebrala dvěma solárním elektrárnám v roce 2012 licence. Licence, které těmto dvěma solárním elektrárnám vydal odbor pana Pražáka v prosinci 2010 pod vedením pánů Fiřta, Němečka, Panáka a dalších.

Také mohla paní Vitásková dostat, samozřejmě neoficiálně „trest smrti“, ale tomu naštěstí zabránila přidělená trvalá policejní ochranka, kterou měla, po několika neúspěšných pokusech o atentát, oficiálně přidělenou, a to až do doby, než se ji podařilo dostat před soud.

Vzpomněla jsem si v souvislosti s tou prosluněnou silvestrovskou nocí na pozdrav, kterým se s diváky loučil moderátor počasí na jedné televizní stanici: „Slunce v duši, přátelé, slunce v duši...“.


Přečteno: 581x
SDÍLET ČLÁNEK
 

Aktuality


Vystoupení v poslanecké sněmovně Září 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně Červenec 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně červen 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně květen 2017

PL: Malá vzpomínka na velké podvody, které provázejí českou ekonomiku dodnes.

Vystoupení v poslanecké sněmovně duben 2017

ČTK: Jourová:Získání peněz EU může být podmíněno dodržováním hodnot EU

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Březen 2017 - OKD

Na Slovensku jedna mladá žena pomočila a poničila Korán

PL: Jourová se zbláznila, plácá nesmysly a měla by se stydět.

PL: Stropnický přidružil české vojáky k německé divizi 

Unie katastrofálně selhala, budeme se z toho vzpamatovávat staletí.

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Únor 2017 - Závěrečná zpráva vyšetřovací komise

Silná slova po pořadu ČT

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2017 - privatizace OKD

Občan „v péči státu“ aneb Byty OKD - nekonečný příběh?

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2017

Potrestejte TOP 09 za Jaromíra Štětinu! zaznělo od Babiše.

Tady přestává všechna legrace. „Zfanatizovaní“ mladí lidé se neštítí sprostě řvát na prezidenta. Jana Lorencová tuší revoluci

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Říjen - Listopad 2016

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Září 2016 

Proč Afrika nechce zpátky své běžence... Článek od Břetislava Olšera

Migrační manifest. Článek od Břetislava Olšera

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Červenec 2016

Když nezabralo nic jiného, jde to s reorganizací

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Květen 2016

Babišova žena přináší drsný text: Lžete, nevážení migranti. Barbarské zrůdy

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Únor - Březen 2016

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2016

Pokus o likvidaci Evropy a „němý Sobotka“. Máme prý zaděláno na velký problém. Znepokojující slova od známé novinářky a Babišovy poslankyně

Kniha Krvavé oleje je již od 7.12.2015 vytištěna a rozesílána na základě objednávek z www.krvaveoleje.cz

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Listopad-Prosinec 2015

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Říjen 2015


Prohnilá policie. Kdo ovládal koho

Konec šéfinspektora Bílka? Premiér s ním chce mluvit
Roli inspekce supluje ÚOOZ

Šéf GIBS je v ohrožení. Premiér od něj chce vysvětlení k olomoucké kauze

Vidíme jen dva centimetry před nos, ale měli bychom vidět dál, myslí si Lorencová

Hromadná sebevražda, zlom evropské civilizace... Babišova poslankyně se dostala ve sněmovně znovu ke slovu

Babišova poslankyně to rozsekla: Uprchlíci jsou mladí muži s nabouchanými svaly. To jim není blbé utíkat? Mají bránit svou vlast

Vyjádření Jany Lorencové pro Živnostenské listy

Žádost vedoucí redakce Živnostenské listy o vyjádření k vystoupení poslankyně, Jany Lorencové, v PSP

Praní špinavých peněz

Vystoupení v poslanecké sněmovně - pátek 18. září 2015

Vystoupení na ČT24 ke kauze bytů OKD

Jiří Leschtina: Velký slídil rozkládá GIBS


Bakala jako Kožený? Zeptali jsme se odborníků, jak moc se mu blíží


Lidé z GIBS měli v mobilech sledovací a odposlouchávací software


Skandál na generální inspekci, hlídači policistů měli napíchnuté telefony