poslankyně Poslanecké sněmovny PČR

18.10.2015

Prohnilá policie. Kdo ovládal koho


Datum vydání: 17.10.2015
Zdroj: Mladá fronta DNES Autor: Jakub Pokorný

Olomoucká kauza: Inspekce, která má kontrolovat policii, sloužila obviněnému

OLOMOUC Když při razii na olomoucké policii prověřovali i tamního šéfa policejní inspekce Tomáše Uličného, nebyla to vůbec žádná náhoda. Uličný je dobrým známým dnes již obviněného policisty Karla Kadlece – Kadlec na inspekci před pěti lety také pracoval. A právě inspekce bděla nad tím, aby nikdo nerušil Kadlecovy aktivity s podnikatelem Ivanem Kyselým, kvůli nimž jsou oba obviněni z trestných činů v souvislosti s krytím dotačních podvodů. Jsou ve vazbě, takže jejich stanovisko není možné získat.

Poslankyně za ANO Jana Lorencová, místopředsedkyně komise pro kontrolu inspekce, MF DNES v otevřeném rozhovoru uvedla, že inspekce v Olomouci nejspíš zneužívala svého postavení. Lorencová měla z titulu své funkce přístup k dokumentům inspekce a hovořila i s olomouckými aktéry. V policii probíhají alespoň dílčí personální změny. Včera sám odešel z funkce šéf republikové kriminální policie Milan Pospíšek, v jehož kanceláři byla také domovní prohlídka. S generální inspekcí (GIBS) však kauza zatím vůbec nehnula. Až nyní chce premiér Bohuslav Sobotka od šéfa inspekce Ivana Bílka vysvětlení a poslal mu otázky ke kauze. „GIBS se ocitá v nedobrém světle,“ řekl Sobotka. Uličný Kadlecovi pomohl minimálně ve chvíli, kdy mu hrozilo vyšetřování kvůli šikaně podřízených před dvěma roky. „Kontrolní oddělení olomoucké policie shledalo, že by se mohlo jednat o trestný čin plukovníka Kadlece. Ten měl na poradě své podřízené hrubě urážet. Věc byla postoupena na GIBS v Olomouci, která byla již tehdy vedena plukovníkem Uličným. O něm bylo dávno známo i veřejnosti, že je blízkým přítelem plukovníka Kadlece. Na GIBS se najednou začali hlásit se svými výpověďmi policisté z olomouckého ředitelství, kteří podporovali verzi plukovníka Kadlece,“ vypráví Lorencová.
Ta pak následně zjistila, že někteří „Kadlecovi svědci“ na uvedené poradě vůbec nebyli. To už ale mezitím GIBS Kadlecovu kauzu přestěhovala do Hradce Králové, aby nikdo Uličného nenařkl z podjatosti, a tam ji v tichosti odložili. Loni se kauzou zabývali i poslanci, ale už toho moc nezjistili ani nezvrátili. „Právě takové případy, kdy bylo dle mého názoru minimálně podezření, že je GIBS zneužívána pro ochranu nezákonného jednání některých služebních funkcionářů policie nebo přímo k zametání jejich trestné činnosti pod koberec, by mělo být v zájmu všech členů poslanecké komise řešit,“ říká Lorencová.

***

Generální inspekce bezpečnostních sborů se ocitá v nedobrém světle.

Ostříži, kteří oslepli
Ať se „olomoucká pavučina“ rozplete jakkoliv, už teď vychází najevo selhání inspekce, která má dohlížet na práci policie.

Na začátek jedna historka, která koluje po olomoucké policii. Obviněný náměstek Karel Kadlec byl kuřák a žádný velký sportovec, ale když se seznámil s podnikatelem Ivanem Kyselým, stal se z něj vášnivý cyklista. Společně vyráželi na kolo.
Ostatně na cyklistické vyjížďce leccos diskrétně vyřešíte. Zato v kavárně De Luxe a restauraci Potrefená husa, kde se také scházeli, lze důvěrné rozhovory sledovat snadněji.
Ivan Kyselý si Kadlece vybral jako svou „policejní spojku“. Kadlecova kariéra v olomoucké policii byla strmá, stal se náměstkem krajského ředitele.
„Všichni jeho kolegové, kteří mohli na funkci pomýšlet, věděli, že hlásit se proti Kadlecovi do výběrového řízení nemá smysl,“ míní zdroj z Olomouce.
V olomoucké policii se vědělo, že Kadlec a Kyselý jsou v Huse štamgasti. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tam nasadil prostorový odposlech už zkraje roku.
V srpnu si na „horkou“ židli v Potrefené huse sedl i hejtman. Svým způsobem má tak pravdu, když tvrdí, že byl „ve špatnou dobu na špatném místě“.
Policie mohla slavit, protože nahrála opravdu delikátní schůzku, kvůli které je dnes hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil obviněn. Sám Kadlec byl vždycky velmi sebejistý muž. Rozhovorům o svých kauzách se nijak nevyhýbal. „Ivana Kyselého jsem viděl jen párkrát na společenských akcích a Ivana Langera na radě nadace Bezpečná Olomouc,“ tvrdil ještě loni MF DNES.
Kadlec je nyní obviněn ze zneužití pravomocí. Hejtman Rozbořil mu podle policie nabídl úplatek, když se odloží vyšetřování dotací pro jezdecký klub.

Pokaždé doztracena

Kdyby v Olomouci standardně fungovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, tak by asi nikdy nemohl Kadlec se svými vazbami nosit uniformu tak dlouho. Jenže když inspekce dostala tip na Kadlece, vždycky šel případ doztracena. Proto ani nikoho příliš neudivilo, když se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu začal zajímat při úterní razii i o šéfa tamní expozitury GIBS Tomáše Uličného.
Podle poslankyně Jany Lorencové by měl ředitel GIBS Ivan Bílek Uličného alespoň po dobu vyšetřování odstavit z vedení. „Podle mého názoru by neměl vedoucí pracovník GIBS spojovaný s takovým případem, jakým bezesporu policejní operace Vidkun je, alespoň po jistou dobu vykonávat vedoucí funkci,“ míní Lorencová, která je místopředsedkyní komise pro kontrolu GIBS. Na Uličného si kvůli jeho nestandardnímu jednání podle ní už dříve stěžovali dva podřízení.

Inspektor na dovolené

Uličný měl důvod být k lidem jako Kyselý a Kadlec loajální. Do funkce šéfa olomoucké pobočky GIBS se dostal díky tomu, že musel odejít jeho předchůdce Petr Netušil. Právě Netušil, který nebyl s Olomoucí tolik spjat, Kadlece poctivě prověřoval. Jenže narazil. Kvůli vykonstruované kauze skončil u soudu (kde byl později osvobozen) a jeho místo se uvolnilo – pro Uličného.
Netušil je dodnes řadovým inspektorem a před několika dny vzkázal, že olomouckou kauzu raději komentovat nebude.
Uličný odešel podle Lorencové ve čtvrtek na dovolenou. Včera nezvedal mobil, jehož číslo na něj MF DNES od jeho kolegů dostala.
Inspekce má „svého“ člověka v podstatě i ve Sněmovně, protože předseda komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD) je k inspekci velmi vstřícný, i když ji má oficiálně kontrolovat.
Ve čtvrtek večer Klučka po všem, co se stalo, klidně prohlásil: „Inspekce je organizace, která funguje. Pan Bílek je jen některým lidem trnem v oku.“
Sama inspekce už několik dní mlčí, ale odchod jejího šéfa Bílka chce vicepremiér Andrej Babiš a také premiér Bohuslav Sobotka už vzkázal, že si chce s Bílkem vážně promluvit.
„Stále nemám žádnou zprávu ke zveřejnění,“ zopakovala včera mluvčí inspekce Radka Sandorová.

***

Profil Jiří Rozbořil Narozen: 16. února 1962 Vzdělání: Vysoká škola báňská, fakulta strojní a elektrotechnická Dosavadní funkce: místopředseda ČSSD v Olomouckém kraji (od 2010); hejtman Olomouckého kraje (od 2012); předseda Výboru Regionální rady Regionálního operačního programu Střední Morava (od 2012); Člen rady města Olomouce (2008–2010); zastupitel Olomouce (2006–2014); předseda klubu zastupitelů ČSSD (2009 až 2014) Kariéra: vedoucí výroby v Moravských železárnách Olomouc (1987–1992); soukromý podnikatel v maloobchodu (1992–1998); šéf expanze obchodních domů Kaufland (1998–2002); provozní náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc (2003–2012) Členství v politických stranách: členem ČSSD je od roku 1995

Služební slib příslušníka GIBS: Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu služby budu nestranný a budu důsledně dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy svých nadřízených a nikdy nezneužiji svého služebního postavení. Budu se vždy a všude chovat tak, abych svým jednáním neohrozil dobrou pověst bezpečnostního sboru. Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život.


Přečteno: 2080x
SDÍLET ČLÁNEK
 

Aktuality


Vystoupení v poslanecké sněmovně Září 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně Červenec 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně červen 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně květen 2017

PL: Malá vzpomínka na velké podvody, které provázejí českou ekonomiku dodnes.

Vystoupení v poslanecké sněmovně duben 2017

ČTK: Jourová:Získání peněz EU může být podmíněno dodržováním hodnot EU

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Březen 2017 - OKD

Na Slovensku jedna mladá žena pomočila a poničila Korán

PL: Jourová se zbláznila, plácá nesmysly a měla by se stydět.

PL: Stropnický přidružil české vojáky k německé divizi 

Unie katastrofálně selhala, budeme se z toho vzpamatovávat staletí.

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Únor 2017 - Závěrečná zpráva vyšetřovací komise

Silná slova po pořadu ČT

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2017 - privatizace OKD

Občan „v péči státu“ aneb Byty OKD - nekonečný příběh?

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2017

Potrestejte TOP 09 za Jaromíra Štětinu! zaznělo od Babiše.

Tady přestává všechna legrace. „Zfanatizovaní“ mladí lidé se neštítí sprostě řvát na prezidenta. Jana Lorencová tuší revoluci

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Říjen - Listopad 2016

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Září 2016 

Proč Afrika nechce zpátky své běžence... Článek od Břetislava Olšera

Migrační manifest. Článek od Břetislava Olšera

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Červenec 2016

Když nezabralo nic jiného, jde to s reorganizací

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Květen 2016

Babišova žena přináší drsný text: Lžete, nevážení migranti. Barbarské zrůdy

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Únor - Březen 2016

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2016

Pokus o likvidaci Evropy a „němý Sobotka“. Máme prý zaděláno na velký problém. Znepokojující slova od známé novinářky a Babišovy poslankyně

Kniha Krvavé oleje je již od 7.12.2015 vytištěna a rozesílána na základě objednávek z www.krvaveoleje.cz

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Listopad-Prosinec 2015

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Říjen 2015


Prohnilá policie. Kdo ovládal koho

Konec šéfinspektora Bílka? Premiér s ním chce mluvit
Roli inspekce supluje ÚOOZ

Šéf GIBS je v ohrožení. Premiér od něj chce vysvětlení k olomoucké kauze

Vidíme jen dva centimetry před nos, ale měli bychom vidět dál, myslí si Lorencová

Hromadná sebevražda, zlom evropské civilizace... Babišova poslankyně se dostala ve sněmovně znovu ke slovu

Babišova poslankyně to rozsekla: Uprchlíci jsou mladí muži s nabouchanými svaly. To jim není blbé utíkat? Mají bránit svou vlast

Vyjádření Jany Lorencové pro Živnostenské listy

Žádost vedoucí redakce Živnostenské listy o vyjádření k vystoupení poslankyně, Jany Lorencové, v PSP

Praní špinavých peněz

Vystoupení v poslanecké sněmovně - pátek 18. září 2015

Vystoupení na ČT24 ke kauze bytů OKD

Jiří Leschtina: Velký slídil rozkládá GIBS


Bakala jako Kožený? Zeptali jsme se odborníků, jak moc se mu blíží


Lidé z GIBS měli v mobilech sledovací a odposlouchávací software


Skandál na generální inspekci, hlídači policistů měli napíchnuté telefony