poslankyně Poslanecké sněmovny PČR

18.10.2015

Roli inspekce supluje ÚOOZDatum vydání: 15.10.2015
Zdroj: Lidové noviny Autor: MARTIN SHABU

Případ korupční sítě, která údajně sahala do nejvyšších pater policie, nevyšetřuje k tomu vytvořený úřad

PRAHA Před několika týdny se spekulovalo, že ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek v říjnu povýší do hodnosti generála. Od pondělního rána má však jiné starosti, přinejmenším dvě.
Za prvé razie protimafiánského útvaru u exministra vnitra Ivana Langera a prominentních policejních důstojníků ukazuje údajně také na šéfa olomoucké expozitury GIBS Tomáše Uličného.

Za druhé vyvstává otázka, proč se inspekce, jež má odhalování nezákonného jednání policistů v gesci, o akci dozvěděla až ex post. A proč policisty namísto orgánu nezávislého na vnitru, což je právě GIBS, vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Exministr vnitra František Bublan v rozhovoru pro server Lidovky. cz vysvětlil: „Pokud se jedná o rozsáhlou trestnou činnost, kde figurují mimo jiné i policisté, tak to nelze dělit. Tam se to řídí policejním orgánem, který kauzu rozpracoval.“ Bublan však upozornil, že se inspekce do případu může vložit později, nicméně proti může být státní zástupce. Proč? „Například kdyby to mohlo vyšetřování narušit. Třeba kdyby tam byly nějaké osobní vazby, což by šetření mohlo ohrozit,“ míní Bublan.

(Ne)rušit

„Jsem rozhodnuta svolat mimořádné zasedání stálé komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ řekla LN Jana Lorencová,místopředsedkyně zmíněné sněmovní komise.
Politička na přehmaty GIBS upozorňuje delší dobu. Kritizuje i Bílkův přístup ke stálé komisi.
„Dostáváme od něj nicneříkající odpovědi,“ tvrdí bývalá investigativní novinářka.
Sněmovní komise se z popudu Lorencové zabývala problémy v Olomouci. A to jak potížemi v tamní pobočce GIBS, tak i postupy olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece, kterého inspektořiz Olomouce vyšetřovali. GIBS mu však trestnou činnost neprokázala. Stíhání si naopak „přivodil“ inspektor Petr Netušil, kterýměl Kadlecův spis na starosti. Vnitřní kontrolní orgán GIBS ho obvinil ze zneužití zvláštních fondů, z nichž se platí informátoři. U částek k proplacení neuváděl ve formulářích pravdivé informace. V prosinci 2013 ho nicméně soud obžaloby zprostil a věc předal k případnému kázeňskému řízení. Netušil dodnes v inspekci pracuje.
Podivné události okolo Olomouce tím však neskončily. LN loni získaly interní dokument GIBS, který popisoval, že ve vedení inspekce existujemyšlenka na zrušení celé olomoucké expozitury.
„Podstatou organizační změny je zrušení pracoviště Olomouc, neboť toto pracoviště z pohledu bezpečnosti a ochrany zdraví neodpovídá bezpečnému a zdraví neškodnému pracovnímu prostředí,“ uvádí dokument. Ke zrušení pobočky však nakonec nedošlo.

Výsadek v GIBS?

Případ okolo Langera je mimořádně citlivý pro ředitele Bílka z ještě jednoho důvodu. Právě v éře Langerova ministrování se Bílek vyhoupl na post náměstka policejního prezidenta. Dodnes je v bezpečnostních kruzích považován za Langerova muže.
A v inspekci až do loňska pracoval na pozici Bílkova náměstka i Dušan Brunclík, který byl rovněž považován za spojence Ivana Langera. Na inspekci působil i před jejím osamostatněním, tedy v době, kdy spadala přímo pod ministra vnitra.
Inspekce vznikla před třemi lety jako samostatná a nezávislá instituce vně ministerstva vnitra, aby odhalovala nezákonné jednání v řadách policie a dalších bezpečnostních sborů v Česku. V roce 2014 na tento úkol odešlo ze státního rozpočtu 281 milionů korun. Podřízená je přímo premiérovi.

Olomoucké případy

Jezdecký klub s podporou V roce 2013 se otevřel nový jezdecký klub v olomouckých Lazcích, na jehož stavbu šly peníze z evropských fondů i městské kasy. Z fondů šlo 40 milionů, radnice poskytla městské pozemky za zvýhodněnou cenu. Společnost Moravo Trading zaplatila namísto 11,6 milionu jen 1,5 milionu.

„Nelegální“ hokejisté Na přelomu let 2014-2015 začala policie vyšetřovat údajné machinace s hokejisty z místního klubu. Pod HC Olomouc působily v roce 2008 dva subjekty – A týmpod vedením majitele Jiřího Dopitya mládežnický hokej, provozovaný občanským sdružením. Podle šéfa sdružení Bohdana Nerušila měl Dopita a další nelegálně a bez jeho vědomí vyvést 553 hokejistů z klubu. Sdružení tak měla vzniknout škoda až 135 milionů korun.

Úplatky za informace Letos v dubnu zasahovala policie v kancelářích regionálního operačního programu Střední Morava. Odtud jdou dotace z EU do Olomouckého a Zlínského kraje. Policie obvinila tři úředníky a dva podnikatele kvůli úplatkům v souvislosti s udělováním dotací. Pracovníci ROP si měli říkat o úplatek kolem dvou procent z dotace výměnou za informace o přípravě projektů několika penzionů a hotelů. Jednotlivé dotace měly být v řádu desítekmilionů.

Příliš drahý akvapark Olomoucké koupaliště otevřelo v roce 2009 a jen za minulé volební období na něm město utrpělo ztrátu 300 milionů korun. Radnice se ve smlouvě s firmou Gemo zavázala, že odkoupí její akcie za 138 milionů. Vedle toho ještě dotuje provoz ztrátové atrakce 45 miliony ročně. Smlouvy jsou přitom nastavené tak, že kdyby se Olomouc chtěla akvaparku zbavit, vyjde ji to dráž, než když ho dotuje.

Hejtman v problémech Olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) policie v úterý vyslýchala bezmála celý den. Ve středu zrušil program až do konce týdne. Podle odposlechů je podezřelý z toho, že se snažil úplatkem ovlivňovat vyšetřování možné dotační kauzy s jezdeckým klubem.Přečteno: 1291x
SDÍLET ČLÁNEK
 

Aktuality


Vystoupení v poslanecké sněmovně Září 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně Červenec 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně červen 2017

Vystoupení v poslanecké sněmovně květen 2017

PL: Malá vzpomínka na velké podvody, které provázejí českou ekonomiku dodnes.

Vystoupení v poslanecké sněmovně duben 2017

ČTK: Jourová:Získání peněz EU může být podmíněno dodržováním hodnot EU

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Březen 2017 - OKD

Na Slovensku jedna mladá žena pomočila a poničila Korán

PL: Jourová se zbláznila, plácá nesmysly a měla by se stydět.

PL: Stropnický přidružil české vojáky k německé divizi 

Unie katastrofálně selhala, budeme se z toho vzpamatovávat staletí.

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Únor 2017 - Závěrečná zpráva vyšetřovací komise

Silná slova po pořadu ČT

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2017 - privatizace OKD

Občan „v péči státu“ aneb Byty OKD - nekonečný příběh?

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2017

Potrestejte TOP 09 za Jaromíra Štětinu! zaznělo od Babiše.

Tady přestává všechna legrace. „Zfanatizovaní“ mladí lidé se neštítí sprostě řvát na prezidenta. Jana Lorencová tuší revoluci

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Říjen - Listopad 2016

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Září 2016 

Proč Afrika nechce zpátky své běžence... Článek od Břetislava Olšera

Migrační manifest. Článek od Břetislava Olšera

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Červenec 2016

Když nezabralo nic jiného, jde to s reorganizací

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Květen 2016

Babišova žena přináší drsný text: Lžete, nevážení migranti. Barbarské zrůdy

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Únor - Březen 2016

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Leden 2016

Pokus o likvidaci Evropy a „němý Sobotka“. Máme prý zaděláno na velký problém. Znepokojující slova od známé novinářky a Babišovy poslankyně

Kniha Krvavé oleje je již od 7.12.2015 vytištěna a rozesílána na základě objednávek z www.krvaveoleje.cz

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Listopad-Prosinec 2015

Vystoupení v poslanecké sněmovně - Říjen 2015


Prohnilá policie. Kdo ovládal koho

Konec šéfinspektora Bílka? Premiér s ním chce mluvit
Roli inspekce supluje ÚOOZ

Šéf GIBS je v ohrožení. Premiér od něj chce vysvětlení k olomoucké kauze

Vidíme jen dva centimetry před nos, ale měli bychom vidět dál, myslí si Lorencová

Hromadná sebevražda, zlom evropské civilizace... Babišova poslankyně se dostala ve sněmovně znovu ke slovu

Babišova poslankyně to rozsekla: Uprchlíci jsou mladí muži s nabouchanými svaly. To jim není blbé utíkat? Mají bránit svou vlast

Vyjádření Jany Lorencové pro Živnostenské listy

Žádost vedoucí redakce Živnostenské listy o vyjádření k vystoupení poslankyně, Jany Lorencové, v PSP

Praní špinavých peněz

Vystoupení v poslanecké sněmovně - pátek 18. září 2015

Vystoupení na ČT24 ke kauze bytů OKD

Jiří Leschtina: Velký slídil rozkládá GIBS


Bakala jako Kožený? Zeptali jsme se odborníků, jak moc se mu blíží


Lidé z GIBS měli v mobilech sledovací a odposlouchávací software


Skandál na generální inspekci, hlídači policistů měli napíchnuté telefony